Автор:Стив Тейбър
Обикновено, процедурата е да се раздели пчелното семейство, с цел да се увеличи броят на кошерите и да се компенсират загубите. Едната част от пчелите на разделеното пчелно семейство е оставена сама да си отгледа майка, което те обикновено и правят. Защо тогава считаме тази процедура за толкова лоша? По няколко причини.
Първо, пчелното семейство без майка няма да изведе девствена пчелна майка за 11 дни, а освен това ще изминат най-малко още 14 дни, докато девствената пчелна майка бъде оплодена и започне да снася яйца. Изтичат 25 дни преди пчелното семейство да започне да се възстановява като жизнеспособно семейство.
Второ, пчелите не се интересуват от това да имат добра майка начело на семейството, те просто искат да имат някаква майка. Когато пчелите са останали без майка, поради намесата на пчеларя, пчелите избират най-старата ларва, която е на 48 часа или дори по-стара, за да отгледат майка. Пчелите знаят, че тяхното оцеляване зависи от възможно най-бързата поява на майка в кошера. Разбира се, онова, което пчеларят трябва да направи, е да придаде десетдневен маточник
или още по-добре - оплодена пчелна майка.
Трето, това е много лоша практика, с която пчеларят нарушава алгоритъма за развъждането на пчелите. Той допуска, че каквато и да е пчелна майка, с каквито и да е генетични характеристики е достатъчно добра да оглави всяко пчелно семейство. Моят съвет е: Не го правете по този начин! От много години съм привърженик на философията, че не бива никога да позволяваме на пчелите да отглеждат свои собствени пчелни майки. Ако го направят, а те винаги са го правели, тя трябва веднага да бъде преместена. Не ме интересува колко „добра" би могла да бъде. Аз съм този, който се грижи за пчелите, пчелите - никога!
Започвайки с Г. М. Дулитъл (който основно изгради метода за отглеждане на пчелни майки) преди 110 години, ние сме напреднали в знанията си как да произведем много добри пчелни майки. Много хора са дали своя принос в знанията за отглеждане на пчелни майки, но не мога да изредя всички и ще спомена само някои от тях.
Д-р Хейдак от Университета в Минесота беше един от първите, които доказаха, че ларва, по¬стара от 40 часа, не може да бъде добра пчелна майка. По нататък той показа, че има много малка, слабо забележима разлика между пчелни майки, отгледани от 12-, 24- и 36-часови ларви.
Започнах да действам, като дори направих инструмент за преместване на пчелните яйца. Разбира се, очаквах, че пчелните майки, отгледани от яйца, ще бъдат превъзходни. Скоро открих, че моите представи за отглеждане на най-качествени пчелни майки, като използвам само яйца, са погрешни. Наистина, възникнаха и много други проблеми. В действителност, имах пчела работничка, отгледана в килийката за пчелната майка, където бях поставил яйце. Пчелите бяха нарушили формата на восъчната маточна чашка, и по вертикала, и по хоризонтала и вътре имаше какавида на пчела работничка. Това, което трябваше да направя, за да отгледам пчелна майка от яйца, беше да преместя само яйцата на възраст 48 часа или по-стари в чашките за пчелни майки. След това бяха давани на пчели без майка или без пило, докато яйцата се излюпят. После, веднага след излюпването, те се приемат от пчелите като потенциални кандидати за пчелни майки и започва тяхното усилено хранене.
Идеята, която се роди (и аз не знам произхода й) е, че пчелните семейства, които отглеждат пчелни майки, трябва да бъдат хранени продължително със захарен сироп. Аз научих умението да отглеждам майки от доктор У. С. Робъртс, който по това време беше в колектива на Университета в Уисконсин. Той беше решил, че не е логично да се подхранва по време на медобера. Онова, което той правеше, а аз го правя сега, е да поставя меда, събран от пчелното семейство на дъното на гнездото с маточници.
През целия период на медобера, медът в голямата си част ще стои там. По-късно пчелите ще го преместят по-високо, над пилото, на нормалното му място и според Робъртс, става автоматична хранилка за пчелите, изграждащи маточници. Наистина, пчелите трябва да имат свободен мед или захарна вода в близост до маточниците, но допълнителният мед или захарен сироп не представляват някакво предимство за пчелите.
Както много от вас вече са научили, пчелите са особени животни. Имал съм случаи да се уверя, че пчелите са просто глупави. Те може да имат много запечатан мед и в същото време да гладуват до смърт, защото не могат да се сетят, че под восъчното покритие има мед. И това не беше по време на студове.
Пчелното семейство, което отглежда пчелна майка, трябва да разполага със сироп или открит мед във всяка рамка в района на гнездото. Все пак, някои пчелари допускат грешка, като изстъргват восъчните капачета от запечатания мед, мислейки, че така е по-добре.
Изстъргването на капачетата от запечатания мед предизвиква голяма бъркотия, която пчелите не могат да понесат. Следователно, пчелите веднага се настройват за почистване и забравят за пчелните майки, които вие искате те да отгледат. В този случай сложете запечатания мед на дъното и хранете пчелите със захарен сироп. Те ще го разпределят абсолютно правилно.
Другата ви грижа е прашецът. От двете страни на рамките с маточници трябва да има лента с прашец. За да произведат пчелно млечице за хранене на ларвите, пчелите имат нужда от вода, сироп или мед и прашец. Много пъти ще установявате, че пчелите имат предостатъчно прашец, но е поставен на грешно място. Пчелите няма да преместят прашеца така, както правят с меда. Може да разрешите този проблем чрез разпръскване на зрънца прашец в питата, независимо дали е празна или има някакво пило. Пчелите ще изхвърлят навън повечето от този прашец, ако не сте наръсили поленовите зрънца с разреден захарен сироп. Друго грешно схващане е, че са ви необходими големи, мощни пчелни семейства, за да изградят най-добрите маточници. Не е вярно. Това, от което имате нужда, са млади пчели, поддържащи домакинството, т. е. онези пчели, които са на възраст между 7 и 13 дни. Доктор Пенг от Университета в Калифорния е направила някои проучвания преди години и е определила, че са нужни около 250 пчели на необходимата възраст, за да се отгледа една пчелна майка. След това е определила правилната възраст на 10 дни от излюпването на пчелата.
За да приведем това към действащо пчелно семейство, вашата пчелна майка снася 1 200 и може би повече яйца на ден. Това означава, че всеки ден се излюпват 1 200 пчели и след 10 дни имате 1 200
пчели на точно необходимата възраст, за да отгледате наистина добри пчелни майки. А това означава, че бихте могли да отгледате 5 майки за тази възрастова група. За групата на възраст от 7 до 13 дни има 7 200 пчели. Разбира се, някои от тези пчели ще хранят ларвите на пчелите работнички, но това са наистина всички пчели, от които имате нужда, за да отгледате около 20 маточника.
Действително, ако вашето пчелно семейство отглежда мака в периода на главната паша, пчелите се объркват и онова, което единствено искат, е да събират и обработват нектара. Те ще пренебрегнат храненето на килийката на пчелната майка. В този случай вие трябва да накарате пчелното семейство да намали усилията си на полето. Как? Вземете го и го преместете недалече - 4-5 м са достатъчни. След това сложете подставен кошер на неговото място с рамка с младо пило, която ще привлече летящите пчели от семейството, събирачки на нектар. Вашето пчелно семейство, което отглежда пчелна майка, ще се върне към извършване на онова, което искате от него.
За да обобщим, започнете отглеждането на пчелна майка с много млади ларви. Уверете се, че има съответно налично количество храна - прашец и сироп или мед. Уверете се, че има достатъчен брой излюпени млади пчели, които да хранят маточниците и да се грижат за тях. По време на главната паша прекратете усилията им на полето.
0 коментара :
Публикуване на коментар