Из 1001 въпроса и отговора по пчеларство
Войтех Крижан
Защо пчелната майка се нарича майка?Пчелната майка се нарича майка, защото от снесените от нея яйца се излюпват всички пчели в пчелното семейство. Тя снася яйца в продължение на няколко години и по такъв начин семейството се обновява. Майката надживява много поколения пчели работнички и търтеи, които са се излюпили от нейните яйца.
Кога завършва участието на пчелната майка в запазването напотомството?
Единствената функция на пчелната майка е снасянето на яйца. Тя не се грижи за по-нататъшното развитие на яйцата и ларвите. Напротив, за майката се грижат собствените й „дъщери“ – младите пчели, без които тя не може да съществува и загива.
Каква е продължителността на живота на пчелната майка?
Естествената продължителност на живота на пчелната майка може да достигне 7 години, но в повечето случаи тя загива много по-рано. В практиката рядко се случва пчелна майка да доживее до 4 години, тъй като най продуктивната й възраст е през втората или третата година, след което пчеларят я сменя с млада и продуктивна майка
Колко време пчелната майка запазва способността си за копулация?
При нормални климатични и други условия майката обикновено копулира с търтеи между 5-ия и 10-ия ден след излюпването й (При неблагоприятно време това може да стане и по-късно). Ако по някакви причини майката не бъде оплодена до 40-ия ден след излюпването, тя загубва способността си да копулира и започва да снася търтиеви яйца. През последните години беше разработена техника за изкуствено осеменяване на пчелни майки със сперма, получена от търтеи с установени добри наследствени качества. При този начин времето на осеменяване се определя от пчеларя и майката не може да бъде оплодена от търтеи с неизвестни качества.
Каква част от теглото си губи пчелната майка 24 часа следизлюпването й?
След излюпването майката губи от теглото си по 1 мг на всеки час от денонощието. Това е биологична необходимост, предизвикана от факта, че майката трябва да извършва надеждни и уверени ориентировъчни облитания и брачни полети.
Какво е състоянието на пчелната майка след излюпването й?
След излюпването майката е слаба, плаха и гладна. Плахостта и се дължи на нервност, която се засилва, когато чува звуците, издавани от излюпващите се в съседните маточници други пчелни майки. Нервността поражда инстинкта за самосъхранение и първата излюпена майка се опитва да унищожи другите още преди излизането им от маточниците. Тя прогризва килийките отстрани и през отвора жили другите още неизлюпени пчелни майки, като по този начин ги умъртвява.
Колко тежи пчелната майка?
Чехословашки изследователи (Hejtmanek и др.) са установили, че теглото на пчелните майки е различно, а според съветски учени то е племенен показател. Излюпените майки (които не са хранени) тежат от 138.8 до 212,1 мг. Теглото на оплодените майки (по Hejtmanek) варира от 230 до 300 мг. За пчеларя е от важно значение теглото на майката след излюпването й; то не трябва да бъде по-малко от 180 мг. Интерес представлява фактът, че след оплождането най-много се увеличава теглото на тези пчелни майки, които са били най-леки след оплождането.
От какво зависят теглото и големината на бъдещата пчелна майка?
Теглото и големината на бъдещата пчелна майка зависят от много фактори. Доминиращи са наследствените качества, пчелното семейство, средата, в която е отглеждана майката, качеството и количеството на храната в маточниците, климатът. Поради това телесното тегло на пчелните майки се колебае в широки граници; средно при оплодените майки е 265 мг. Дължината на тялото също е твърде различна, средно достига 16- 20 мм. Големината на майката се влияе от размерите на маточника, в който произтича развитието й, а също и от възрастта на ларвата, използвана за отглеждането. Колкото по-късно пчелите започнат да хранят ларвата, толкова по-малки ще бъдат теглото и големината на бъдещата пчелна майка.
От какви маточници се излюпват пчелни майки с най-голямо тегло?
Най-тежки пчелни майки се излюпват от маточници с дължина от 19 до 24 мм. С такава дължина са маточниците за тиха смяна и някои роеви маточници.
Кои пчелни майки са по-плодовити — по-едрите или по-дребните?
Не може да се твърди, че по-едрите пчелни майки са по-продуктивни. Продуктивността на майката се определя преди всичко от произхода на наследствените и качества. Така например, дребната пчелна майка може да има много по-добри наследствени качества и съответно по-висока продуктивност, отколкото едрата майка.
Необходимо ли е да се унищожават пчелните майки от маточниците.в които след излюпването не е останало пчелно млечице?
Някои специалисти поддържат становището, че ако в процеса на развитието си ларвите на пчелните майки са изразходвали цялото количество пчелно млечице, те ще започнат да гладуват, преди да преминат в стадий какавида, което ще окаже отрицателно влияние върху по-нататъшното им развитие Практиката обаче показва, че тези ларви са качествени. Ето защо такива пчелни майки не трябва да се унищожават, но е необходимо да се има предвид, че са с по-малко тегло.
Изяждат ли младите майки пчелното млечице, останало вматочниците?
Доказано е от Orosi, че младите майки не изяждат пчелното млечице, останало на дъното на маточниците дори и когато липсва друга храна. Те могат да издържат на глад до 17 часа след излюпването им.
Как влияе неподходящото хранене през ларвния стадий на развитиена пчелната майка?
Ларвата, от която ще се развие майка, не трябва да се храни с неподходяща храна. Това се допуска само ако поради липса на яйца и по-млади ларви за развъждане е използвана по-възрастна ларва на пчела работничка, която вече е хранена с храна, предназначена за ларви на пчели работнички. След излюпването майката, развила се от такава ларва, притежава белези, типични за пчелите работнички: дълго хоботче, своеобразен устен апарат, кошничка за събиране на цветен прашец, черни крака и т. н. Освен това при такива майки се наблюдава и намаляване на броя на яйчните тръбички. Ето защо те трябва да се унищожават.
Каква е причината за излюпване на недоразвити пчелни майки?
Ако през периода на ларвното развитие на майките температурата е била по-ниска, те остават недоразвити; дори краткотрайното понижаване на температурата води до излюпване на майки с недоразвити крайници (най-вече крила).
Колко яйца снася пчелната майка за една година?
За една година майката снася приблизително от 150 000 до 160 000 яйца, в зависимост от наследствените качества и възрастта й, а също и от влиянието на околната среда.
Как влияе върху пчелното семейство снасянето на яйца късно презесента?
Снасянето на яйца късно през есента (обикновено се получава при младите майки) води до изразходване на белтъците в мастните клетки. Пчелите, които се излюпват през ноември и декември, не живеят дълго и такова пчелно семейство започва късно през пролетта да отглежда пилото.
Кога пчелната майка снася неоплодени яйца?
Ако се даде възможност на пчелното семейство да изгражда търтееви килийки, майката започва да снася неоплодени яйца Тя може да снесе до 30 000 търтееви яйца. От тях никога няма да се излюпят търтеи, ако запечатаното пило бъде изрязано. В този случай инстинктът за роене в пчелното семейство се проявява по-късно.
Полага ли грижи пчелната майка за своето потомство?
Майката само снася яйца. За излюпените от тях ларви се грижи пчелното семейство, което ги храни и се старае да създаде оптимални температурни условия за развитието им.
Може ли нормално оплодената пчелна майка да снесе яйца и постраничните стени на килийките?
Само оплодена майка с деформирани крака или изкривена задна част на тялото може да снася яйца и по страничните стени на килийките. От тези яйца се излюпва нормално поколение, но пчелите заменят такава майка.
По кое време на денонощието пчелната майка снася яйца?
Майката снася яйца по всяко време на денонощието. След като снесе няколко десетки яйца, тя си почива, като през това време приема храна от младите пчели, които се грижат за нея.
По какъв признак може да се разбере кога да се смени пчелната майка?
Питата с пило, при която в килийките на пчелите работнички има и търтееви яйца, е доказателство за това, че спермата, с която е бил пълен семеприемникът на майката, вече е изразходвана и количеството й не е достатъчно за оплождането на всяко яйце. При този случай майката трябва да се смени.
На колко време се храни пчелната майка през лятото?
През този период (на снасяне на яйца) майката е заобиколена от млади шест- до дванадесетдневни пчели, които й осигуряват свободно движение и място за снасяне. Едновременно с това те я хранят с пчелно млечице през 10 до 30 мин., в зависимост от интензивността на снасяне на яйца.
Кога в пчелното семейство могат да презимуват две майки?
При тиха смяна на майката, ако е станала след главната паша, пчелите приемат както новата (младата) майка, така и старата. И двете снасят яйца, но обикновено старата майка загива през зимата.
Може ли пчелната майка да се храни сама?
Само младата майка може да се храни сама, но не повече от 8 дни след излюпването й.
Кога пчелната майка използва жилото си?
В специализираната литература се посочва, че майката обикновено използва жилото си един път през своя живот, и то срещу съперничка, т. е. друга майка. Тя може да жили и летящи пчели при самоотбрана. В изключителни случаи, и то когато не е оплодена (например при белязяне), майката може да ужили и човек. Ужилването не е болезнено, но предизвиква сърбеж в засегнатото място (понякога в продължение на 3 дни). Оплодената майка никога не жили човек.
Кой е наблюдавал за първи път копулация на пчелна майка с дватъртея?
Копулация с два търтея е наблюдавана за първи път от немския пчелар Guttler на 5 и 6 септември 1857 г. Резултатите от наблюденията му са публикувани в списание „Nordlinger Bienenzeitung“.
От кога е известно за копулация на пчелна майка с няколко търтея?
Копулацията на пчелна майка с няколко търтея е доказана научно през 1953 г., в резултат на няколко опита, проведени на остров Вулкано. Това обаче е било установено преди повече от 100 години от словашкия пчеларОблаков, опитът на който бил описан през 1867 г. в труда на сънародника му Лествик „Лесовъдство“.
Какво означава в пчеларството понятието подобряване накачеството?
В пчеларството понятието подобряване на качеството означава смяна на майките, в резултат на което се получават по-продуктивни пчелни семейства. Това не може да се получи при тихата смяна. Единственият правилен път е да се отглеждат майки от племенен материал на пчелни семейства, чиито наследствени качества са изключително добри.
Какво се знае за пчелните майки от порода Нигра?
Тази порода е създадена от швейцарския пчелар Крамер и е наречена Нигра поради черната окраска на тялото на пчелата. В прекия смисъл на думата породата не се в съхранила в първоначалния си вид, но днес в Швейцария съществува една от нейните линии. Според чехословашките учени черната окраска на тялото на майката не е породен признак, а свидетелство за това, че тя е отглеждана при неподходящи условия (недостатъчно силно пчелно семейство и некачествена храна).
Какво е станало с пчелните майки от порода Нигра след пренасянетоим в Словакия?
Една година след пренасянето на пчелните майки от порода Нигра в Словакия типичният черно-син цвят на хитиновата им обвивка изчезнал. Това е доказателство, че характерното оцветяване е наследствен признак, проявяващ се само при условията на швейцарския климат.
Какво е известно за пчелните майки от порода 47?
Порода 47 е получена чрез дългогодишно селекциониране от известния пчелар Скленар. Става дума за линия от породата Краинка, която се характеризира с понижена склонност към роене, липса на агресивност, красив външен вид, бързо развитие и добра продуктивност. Тази порода е била разпространена и в Словакия, но в резултат на честото кръстосване е загубила първоначалните си качества, така че на практика вече не съществува.
Връща ли се обратно неоплодената пчелна майка, излетяла случайнопри преглед на кошера?
Излетялата неоплодена майка се връща след няколко минути обратно в кошера или в питата и затова пчеларят не трябва да се безпокои за нея. Необходимо е само кошерът да бъда отворен и всичко да се остави така, както е било преди излитането й.
Какво привлича пчелната майка в магазина на кошера?
Инстинктът за запазване на вида принуждава майката да снася яйца и в търтеевите килийки. Именно тези килийки я привличат в магазина на кошера и затова пчеларят не трябва да допуска майката да попада там.
По какви признаци може да се установи, че в пчелното семействолипсва майка?
Ако в пчелното семейство липсва открито пило. това означава, че то е без майка. В него може да се забележи също, че пчелите донасят малко цветен прашец, а в питите има резервни (свищеви) маточници, в които има ларви. Липсата на майка може да се установи и когато в кошера има пити с открито пило. Ако пчелите изграждат върху него маточници, пчелното семейство вероятно е без майка.
Кои са основните начини за придаване на пчелни майки?
Основните начини за придаване на майки са два – пряк и косвен. При прякото придаване майките се пускат в кошера направо върху питите, между пчелите или през прелката (входа), през нощта. Този начин се използва при придаване на майки в отводки или в оплодни сандъчета. При косвеното придаване майките се поставят в клетки, където се държат, докато пчелите сами не ги освободят, т. е. докато не изядат захарно-меденото тесто, с което е запълнен отворът на клетката.
Как може да се нанесе вреда на пчелното семейство, в което епридадена нова майка?
Пчелното семейство, в което е придадена нова майка или е сменена старата, трябва да бъде оставено в пълен покой най-малко една седмица. Излишното любопитство на пчеларя и преждевременното обезпокояване на пчелите може да доведе до това, че те да се струпат около майката и да я убият. Затова е необходимо да се изчака с прегледа на кошера до запечатването на пилото (9-ия ден след придаването на майката ).
Какво трябва да се направи с майката, подготвена за оплождане с племенни търтеи, за да бъдат запазени те в критичен момент?
При наличността на майка в семейството, пчелите може преждевременно да отстранят търтеите. За да не се случи това, необходимо е да се отстрани майката заедно с малка отводка и след 10 дни отново да се обедини заедно с отводката с пчелите от семейството. Преди това обаче трябва да се унищожат всички маточници, изградени за това време, за да се предотврати убиването на майката.
Къде се отглеждат пчелни майки в големи количества?
Американският пчелар Гарел от щата Алабама е познат под прозвището крал на пчелните кралици. Годишно той продава до 55 000 пчелни майки в САЩ, Канада, Европа, Южна Америка и Япония.
Защо пчелните майки не снасят яйца в новите килийки, изграденивърху средостения, използвани през предходната година?
Една от причините е, че краищата на тези килийки са запълнени с восък, обогатен с прополис. При надстрояването им пчелите, които строят питите, работят твърде бързо (предимно при запечатването на килийките) и затова много от питите стават неравни и не са предпочитани от майката. За да се избегне това, достатъчно е преди поставянето на новите пити за пило върховете на килийките да се изрежат с нагрят нож или друг остър предмет. Установено е, че след като пчелите поправят килийките, майките започват да снасят в тях яйца.
В какво се състои тихата смяна на майката и колко маточникаизграждат пчелите за нея?
Тихата смяна (самосмяната) е отличителна наследствена особеност на пчелното семейство, изразяваща се преди всичко с отсъствие на роене. Пчелното семейство само заменя своята майка, която вече е загубила способността си да снася яйца. То се подготвя за смяната, когато у майката започват да се проявяват първите признаци на стареене. В този случай пчелите обикновено изграждат само 2—3 маточника (понякога могат да бъдат и повече), които са големи, белезникави на цвят, с характерен външен вид и обилно запълнени с пчелно млечице. Разположени са вертикално и близо един до друг на повърхността на питата, в добре защитено място. Пчелните майки от тихата смяна са много качествени и затова е желателно да се използват всичките.
Какво представляват феромоните?
Феромоните, отделяни от насекомите, са активни вещества, които влияят върху физиологичното състояние и поведение на индивиди от един и същ вид. Това наименование е предложено от немските учени Карлсон иЛюшер през 1959 г. Действието на феромоните е изследвано най-вече при ципокрилите насекоми (мравки и пчели). Установено е, че пчелите отделят 3 типа феромони: ориентировъчни, защитни и размножителни. Феромоните от първия тип се изработват от насоновата жлеза, феромоните от втория тип са установени в секрета на горночелюстната (мандибулната) жлеза и на отровните жлези, феромонът от третия тип е известен като маточно вещество. Изработва се от мандибулната жлеза на пчелната майка и възпрепятства развитието на яйчници у пчелите работнички.
По какви начини се бележат пчелните майки?
Майките се бележат най-често по следните 4 начина:
а) със синтетични оцветители; б) със станиолови знаци; в) с кръгчета от опалит; г) с подрязване на крилата.
Колко цвята се използват за белязане на пчелните майки?
За белязане на майките се използват 5 основни цвята: бял, червен, син, жълт и зелен. С бял цвят се отбелязват майките, излюпили се през високосна година, а след това се използват другите цветове в порядъка на първата буква от наименованието им в латинската азбука. Изключение прави зеленият цвят, с който се бележат майки с неустановена възраст.
Как се бележат пчелните майки с оцветители?
За белязане на майките се продава комплект оцветители. За дадената календарна година се използва цветът, който е приет. Ако оцветителят е гъст, трябва да се разреди с ацетон, но така, че да не се стича. Предварително се приготвя карфица или клечка за зъби, заострена клечка кибрит, в краен случай — обикновен стрък трева. Определената за белязане майка се хваща с дясната ръка и след това се поставя между палеца и показалеца, като отдолу се подпира със средния пръст. С края на карфицата (или клечката за зъби) се нанася малка капка от оцветителя върху средната част на гърдите на пчелата така, че да се образува кръгче с диаметър 2 мм. Работи се внимателно, за да не се стича боята. След като оцветителят изсъхне и неприятният мирис на ацетон изчезне, майката може да бъде върната в кошера. Препоръчва се преди това да се облее с вода.
Как се бележат пчелните майки със станиолови знаци?
Този начин на белязане на майките е най-съвършен, но е много трудоемък, тъй като изисква последователна подготовка на всеки станиолов знак. Цветните станиолови листчета са номерирани от 1 до 99. За да не се изтрият цифрите и да се запазят по-дълго, повърхността на листчетата се покрива с шеллак. Когато шеллакът изсъхне, станиоловите знаци с отделните числа се изрязват така, че да съответстват на големината и формата на гърдите на майката. Затова те трябва да се поставят върху парче картон с лицевата страна надолу и с гумена щампа да се направят малки вдлъбнатини. Приготвеният знак, както и гърдите на майката се намазват с лепило След това знакът се притиска плътно с предварително намокрения край на клечката за зъби към гърдите на насекомото. При белязането майката трябва да се държи с ръка по начина, описан по-горе. Станиоловите знаци са много ярки и белязаните с тях майки се разпознават лесно дори и в най-силните пчелни семейства.
Как се бележат пчелните майки с кръгчета от опалит?
Кръгчетата от опалит са с диаметър 2 мм., като върху тях обикновено има нанесени цифри или букви, а понякога са без обозначения. Използват се 5 цвята. Върху гърдите на майката се нанася чисто, синтетично лепило, към което с клечка за зъби се притиска кръгчето от опалит в нужния цвят. Неудобството на този начин е, че кръгчетата от опалит са матови и белязаните майки трудно се откриват в кошера.
Надеждно ли е белязането на пчелната майка чрез подрязване накрилата й?
Някои пчелари бележат майката, като подрязват лявото й крило при нечетна година, а дясното — при четна, сменят майките на всяка втора година. Този начин на белязане е надежден, но твърде жесток, тъй като често между остриетата на ножиците попада някой от краката на майката. Осакатената майка се открива трудно в кошера и затова този начин на белязане не се препоръчва.
Защо не се бележат неоплодените пчелни майки.
Неоплодените майки са много подвижни и плахи и се крият в труднодостъпни места. Те често излитат от кошера и тъй като не са оплодени, може да се загубят. Боязливата пчелна майка може много лесно да бъде ранена при улавяне, затова майките се бележат след оплождането им.
Що е маточно Вещество?
Маточното вещество е феромон със специфична миризма, произвеждан от горночелюстната (мандибулната) жлеза на пчелната майка. Действието и произходът му все още не са добре проучени. Благодарение на това вещество пчелите узнават, че в пчелното семейство има майка. Пчелите работнички облизват феромона от тялото на майката и го предават на други пчели. По този начин то се разпространява бързо в цялото пчелно семейство. Когато майката загине или се изгуби, предаването на маточното вещество се прекъсва и така пчелите усещат, че тяхната майка липсва.
Развитие на пчелната майка
Благодаря,много ме улеснихте!!!
ОтговорИзтриванеСпасибо очень интересный текст
ОтговорИзтриванеПрекрасен конспект за един огромен роман.
ОтговорИзтриване