Основен пролетен преглед на пчелните семейства

За цялостното състояние на пчелните семейства след продължителното зимуване се съди по основния (глав­ния) пролетен преглед. При него се установява основно състоянието на всяко пчелно семейство поотделно. В за­висимост от получените при прегледа данни се набеляз­ват необходимите мерки за създаване на условия, бла­гоприятни за развитие на пчелните семейства до главна­та паша.
Основният пролетен преглед трябва да се извършва при по-топло време, отколкото осведомителният. Най-­важните условия по отношение на времето са темпера­тypaтa и вятърът. Ако времето е тихо и слънчево и пче­лите излитат от кошерите, прегледът може да се извър­ши при по-ниска температура - 11-13°С на сянка. Ако е тихо и облачно, необходимо е да се извърши при по-ви­сока температура - 14-15°С, тъй като слънцето не нагря­ва питите. При ветровито време той не трябва да се за­почва или ако трябва да се извърши, температурата трябва да е поне 17-18°С, тъй като вятърът изстудява силно питите. Затова най-важният момент при извър­шването на основния пролетен преглед е температурата, която да се съпостави и с другите фактори на времето и след това да се решава дали той да се извърши, или да не се извърши.
С този преглед се цели да се установят наличието на майка и нейните качества, качествата и количеството на хранителните запаси, силата на пчелното семейство и здравословното му състояние. Най-напред трябва да се прегледат гладните семейства, набелязани при осведо­мителния преглед, защото те се нуждаят от най-бърза помощ.
Прегледът се извършва много сръчно и бър­зо, за да не се изстудяват гнездата и да не се предизвик­ва кражба между пчелите.
Качества на майката. За да се установи дали семейс­твото има майка, не е необходимо тя непременно да се види. Ако има току-що снесени яйца, открито и запеча­тано пило, правилно разположено по питите, това е указание за наличието и качествата на майката. При извър­шването на прегледа може да се забележат следните по ­характерни случаи по отношение на качествата на май­ката:
Пити с компактно пило, разположено във вид на кръг или елипса. Такова пило е резултат на редовно и продължително снасяне на яйца и е указание, че майка­та е много добра.
Пити с разпръснато пило. Това е указание, че май­ката е дефектна и не снася редовно. В такъв случай се изисква пчеларят да провери дали това състояние не е резултат на гнилцово заболяване, което не е било отк­pитo през есента.
По питите няма пило или снесени яйца, но въпре­ки това семейството е спокойно и при основно проверя­ване се установява, че има майка. За да се провери ка­чеството и, необходимо е семейството да се подхрани. Ако въпреки това майката не снася, тя трябва да се под­мени.
При установяване на нередовно снасяне на яйца и майките са. осакатели или с оръфани криле, т.е. стари, те трябва да се подменят. На осиротели, но силни на пчели семейства се придават майки от запасните. Ако семейството е слабо, придава му се резервна майка с питите и пилото. Ако на пчелина не се разполага с май­ки, осиротелите слаби семейства се присъединяват към други редовни.
Количество на хранителните запаси. При основния пролетен преглед в гнездото на всяко семейство в зави­симост от неговата сила трябва да има от 5 до 8 кг доб­рокачествен мед и 2-3 пити с цветен прашец. При уста­новяване на по-малки количества запаси трябва да се добави храна, защото в противен случай семейството изостава в своето развитие до настъпването на първата главна паша. Хранителните запаси може да се попълнят с пити с мед от склада. Ако медът е кристализирал, трябва да се разпечатва през 3-4 дни и да се напръсква с топла вода, за да могат пчелите да го използват. При липса на запасни пити с мед запасите се допълват със захарен сироп в по-големи дози, давани с вътрешна или горна хранилка.
Площ и разположение на пилото в питите. Пилото е един от най-важните показатели, определящи състояни­ето на пчелните семейства. Колкото повече пило има при основния пролетен преглед, толкова семействата са по-добре иззимували и обратно. За пилото се съди по неговата площ на питите. Установява се броят на пити­те с пило и площта, която то заема, приведена към цяла гнездова пита. Ако пилото е разположено на 5 пити и приведено към цяла, е 2,5 пити, семейството е много добре иззимувало; ако е разпръснато на 4 пити и приве­дено към цяла пита, е с площ до 1 пита, семейството е било силно разширено. Пилото трябва да се преценява и по съотношението между запечатаното и откритото пило.
Качество на пчелите. Важен показател за състоянието на пчелните семейства при извършването на основ­ния пролетен преглед е количеството на пчелите в гнез­дото. То се преценява в плътно заети с пчели междура­мия (пространството между две пити). Правилната пре­ценка дава представа за състоянието на всяко пчелно се­мейство и за мерките, които трябва да се вземат през пролетта за нормалното развитие на семействата до главната паша. Ако пчелите изпълват всички междура­мия до преградната дъска, семейството трябва да се раз­шири с добре изградени светлокафяви пити, на които да има известно количество мед. Ако вследствие на ненормално зимуване пчелите са намалели, всички непокри­ти пити трябва да се изземат или ако има мед, да се поставят зад преградната дъска, медът да се разпечата и да се даде възможност пчелите да го пренесат в гнездо­то. Ако се изземат пити, на тяхно място трябва да се постави пита с мед, за да не се намалят хранителните запаси гнездото се стеснява и празното пространство се запълва със затоплящи материали. За нормалното раз­витие на пчелните семейства през пролетта е от голямо значение да се създаде добър топлинен режим.
Здравословно състояние на семейството. Установява се по чистотата на гнездото и състоянието на пилото.
Зацапаните с диарични петна пити, преградни дъски вътрешни и външни стени на кошера са указание, че се­мейството боледува от диария, нозематоза, паратиф или друга заразна болест.
Подреждане на гнездото. След извършването на ос­новния преглед питите се подреждат по следния начин: от едната страна на кошера 1-2 пити с мед и прашец (от страната, която се огрява от слънцето), след това пити с пило в реда, в който са намерени по време на прегле­да, до тях 1-2 пити с мед и прашец и преградна дъска, зад която се слагат затоплящите материали или вътреш­ни възглавници.
При главния пролетен преглед трябва да се почистят основно всички рамки и вътрешността на кошерите. С рамкоповдигач или шпакла се изстъргват много добре горните летви на рамките от прополис, восък и диарич­ни петна по тях. Освободените кошери се дезинфекцират.
Сподели в Google Plus

About KVK-BG

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара :

Публикуване на коментар